Logo Loading

Dariusz Karłowicz

Ur. w 1964 r. Absolwent Akademii Teologii Katolickiej. Doktorat obronił w Instytucie Filozofii PAN w 1997 r. Równolegle pracował jako copywriter, był dyrektorem kreatywnym w agencjach reklamowych i dyrektorem ds. marketingu i członkiem zarządu Towarzystwa Ubezpieczeniowego Allianz Polska, odpowiadał też za sprzedaż, szkolenie i marketing w firmie.

Swoje bogate doświadczenie wykorzystał organizując w 1999, wraz z Joanną Paciorek Fundację Świętego Mikołaja, której celem jest przyznawanie stypendiów, działalność edukacyjna i wydawnicza. Do niedawna Fundacja miała swój oddział na Ukrainie, co zostało przerwane po agresji Rosji na Ukrainie.

Jest członkiem Rady Powierniczej Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wraz z Markiem Cichockim założył w 2003 r. rocznik filozoficzny Teologia Polityczna wokół której gromadzi się ogólnopolskie środowisko intelektualne. Jest autorem zbioru szkiców „Koniec snu Konstantyna”, „Polska jako Jason Bourne”, książki „Sokrates i inni święci”. Przez trzy lata (2006-2009) na zaproszenia prezydenta Lecha Kaczyńskiego współorganizował, wraz z Markiem Cichockim i Dariuszem Gawinem, Seminaria Lucieńskie.

Był autorem pomysłu i inspiratorem Orszaku Trzech Króli. Wraz ze środowiskiem Stowarzyszenia Rodziców Szkoły Sternik, Fundacji św. Mikołaja i Centrum Myśli Jana Pawła II współorganizował to przedsięwzięcie. W ramach projektu „Karol Wojtyła Fellowship” we współpracy z Centrum Jana Pawła II w Warszawie prowadził wykłady i seminaria.

Jest inicjatorem i współtwórcą Instytutu Kultury Jana Pawła II na Papieskim Uniwersytecie im. Św. Tomasza z Akwinu Angelicum, powołanym w 100. rocznicę urodzin papieża Wojtyły.

Publikował w „Teologii Politycznej”, „Przeglądzie Filozoficznym”, „Christianitas, „Więzi”, „Znaku”, „Gościu Niedzielnym”, „Tygodniku Powszechnym”, „W Sieci” (jest stałym felietonistą pisma), „Rzeczpospolitej”. Z Markiem Cichockim i Dariuszem Gawinem prowadzi w TVP Kultura cotygodniowy program „Trzeci Punkt Widzenia”.