Dziennikarka, wykładowca akademicki, mama Jana i Heleny, żona Bartka.
Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego: magister dziennikarstwa i stosunków międzynarodowych, doktor nauk o mediach (2015)
Prowadząca i autor programu „Między Ziemią a Niebem” w Telewizji Polskiej.
Od 2016 roku relacjonuje dla programu najważniejsze wydarzenia z życia Kościoła, m.in. Synod amazoński i szczyt poświęcony ochronie małoletnich w kościele (Watykan 2019), wprowadziła także na antenę wywiady z pokrzywdzonymi wykorzystywaniem seksualnym w Kościele, niespotykane niegdyś na antenie Telewizji Polskiej, a także rozmowy z najważniejszymi watykańskimi ekspertami w dziedzinie (O. Hans Zollner, abp Charles Scicluna, kard. George Pell), przeprowadziła także na przestrzeni trzech lat szereg rozmów z osobowościami polskiego i światowego Kościoła. Wiele miejsca na antenie poświęca biednym i potrzebującym.
Do Telewizji Polskiej trafiła w 2008 roku, po rozwiązaniu redakcji Telewizji Puls, w której była reporterką zagraniczną i prowadzącą programu „Puls Raport”. W TVP – najpierw w „Panoramie”, potem „Wiadomościach” relacjonowała tematy społeczne.
Od 2011 roku wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, gdzie stworzyła projekt uniwersyteckiej telewizji JP2TV. 5 lat od powstania stacji, JP2TV jest cenionym w regionie medium, relacjonującym nie tylko życie uczelni, ale Kościoła w Krakowie i w Polsce. Paulina Guzik na UPJPII wykłada także komunikację instytucjonalną i stosunki międzynarodowe.
W 2016 roku, podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, w Komitecie Organizacyjnym pełniła funkcję Dyrektora Mediów Zagranicznych, opiekując się zagranicznymi korespondentami.
W maju 2020 roku na antenie TVP1 premierę miał film dokumentalny w reżyserii Pauliny Guzik „Lubię patrzeć jak wschodzi słońce” o humanistycznym dorobku Jana Pawła II. Kolejny film, nad którym pracuje Guzik jest „Szklany Dom” – dokument filmowy o odpowiedzi Jana Pawła II na kryzys wykorzystywania seksualnego w Kościele.
Oprócz pracy w redakcji Telewizji Polskiej, Paulina Guzik pisze także o sprawach polskiego Kościoła dla amerykańskiego portalu Crux wydawanego w Watykanie, jest także częstym komentatorem w Stacji 7 i Deon, jej teksty ukazywały się także w Rzeczpospolitej i prestiżowych czasopismach naukowych (m.in. Church Communications and Culture). Autorka i współautorka publikacji naukowych z dziedziny komunikacji kościoła, w tym 2 monografii o komunikacji dużych wydarzeń w kościele.
W marcu 2021 roku Paulina Guzik napisała śledczy tekst do magazynu „Więź”, „Dominikańska Recydywa”, ukazujący nie tylko wstrząsającą historię wykorzystywania w duszpasterstwie „Dominik” przez O. Pawła M. przed 20 laty, ale także zaniedbań i błędów osób zarządzających zakonem, które doprowadziły do kolejnych skrzywdzeń przez tego samego zakonnika. Tekst wstrząsnął opinią publiczną, pokazując, jak wiele, także na zakonnym polu, mamy w Kościele do zrobienia w kwestii ochrony dzieci, nie tylko pod względem ujawniania spraw, ale zarządzania instytucją i prewencji, by do nadużyć nie dochodziło. Tekst był także kolejnym dowodem (po „szczecińskim” śledztwie Zbigniewa Nosowskiego), że dziennikarze katoliccy mają nie tylko prawo, ale i obowiązek ujawniania trudnych spraw w Kościele i mogą włożyć swój wkład w jego oczyszczenie.
Od jesieni 2021 roku Paulina Guzik prowadzi badania w Catholic University of America w Waszyngtonie „Najlepsze praktyki w komunikacji wykorzystywania seksualnego w Kościele”, których owocem ma być publikacja monograficzna pomagająca we wprowadzeniu transparentnych, profesjonalnych procedur komunikacyjnych w temacie wykorzystywania w diecezjach, zakonach i katolickich instytucjach.